تیغ کرکره

می توان در رابطه با تیغه کرکره بیان کرد که  یکی از اصلی ترین و همچنین مهم  ترین اجزای ایجاد کننده و تولید کننده  درب کرکره برقی است. با توجه به اینکه در هر دفعه بازو بسته شدن درب کرکره برقی، تیغه های کرکره بایستی به صورت همیشگی کار کنند .

در مرحله باز شدن درب تیغه ها رول شوند و در مرحله بستن درب تیغه های کرکره اتوماتیک از رول خارج شوند و به طور کاملا  یک تکه در بیایند. این فرآیند اهمیت تیغه های کرکره در کیفیت و استحکام کل درب کرکره را نمایان  می کند و نشان می دهد. تیغه های درب کرکره اتوماتیک از مواد گوناگونی و همچنین مختلفی تهیه و  تولید می شوند که در این مقاله از شرکت صنایع آلومینیوم پیشرو به بررسی انواع تیغه های مورد استفاده می پردازیم. و هر کدام از آن را به صورت خلاصه توضیح می دهیم.

تیغه های کرکره آلومینیومی​

می توان گفت که اولین  و بالاترین حجم تیغه های کرکره که در تیغه درب کرکره برقی بکار می رود  از جنس آلومینیوم تولید می شوند. در حقیقت در حال حاضر چیزی در حدود 90% بازار ایران از تیغه های کرکره از جنس آلومینیوم برای درب کرکره استفاده می کنند.

  • علل گوناگونی برای انتخاب جنس آلومینیوم برای ایجاد تیغه کرکره وجود دارد که عبارتند از:
  • وزن سبک آلومینیوم نسبت به دیگر متریال و نیاز به موتورهای سبک تر و همچنین با کیفیت مناسب
  • افزایش عمر موتورها به علت سبک بودن تیغه ها و در نتیجه می توان گفت که وزن کلی درب نیز کاهش می یابد.
  • روش تولید آسان تر و نیاز به ماشین آلات معمولی تر.
  • مقاومت آلومینیوم نسبت به زنگ زدگی بخصوص در مناطق مرطوب و شرجی بیشتر است که این امر سبب برتری این ماده شده است.
تیغه های کرکره آلومینیومی​

تیغه کرکره های فولادی

می توان گفت که این تیغه ها که به طور تک جداره ایجاد و تولید می شوند بر خلاف تیغه های آلومینیوم و گالوانیزه که 2 جداره هستند به صورت تک جداره تولید و پخش نیز می شوند. تک جداره بودن تیغه های کرکره فولادی به علت  اینکه ورق مورد استفاده در این نوع تیغه ها از ضخامت بسیار بالایی برخوردار است می تواند استحکام بسیار مناسبی برای درب کرکره ایجاد کند.

این نوع از  تیغه های فولادی مقاومت بسیار خوبی بالایی دارند  و همچنین توانایی خوبی  نسبت به ضربات وارده به درب  نیز دارند و یکی از مهم ترین ویژگی ها و خصوصیات  این نوع  و مدل از تیغه ها خاصیت  و ویژگی ضد سرقت بودن آن ها نیز است که یک ویژگی بسیار مهم است.

تیغه کرکره های فولادی
نکته مهم در تیغه های فولادی

نکته مهم در تیغه های فولادی 

می توان بیان کرد که نقص  این گونه تیغه ها این است که خاصیت صلبیت بسیار کمی دارند و در برابر فشار باد در عرض های بالا و فشارهایی که در عرض درب وارد می شود بایستی تدابیر خاص و مناسبی  اندیشید. البته این مورد با استفاده از ریل های مخصوص برطرف می گردد و این نقص  را برطرف می کند همچنین آن را حل می کند.

رنگ بندی این نوع تیغه ها هم مثل تیغه های آلومینیوم گوناگون است و سیستم رنگ هم الکترواستاتیک کوره ای است.

نکته مهم در تیغه های فولادی
نکته مهم در تیغه های فولادی

تیغه های کرکره رول گیتر

این مدل از  تیغه ها که از مقاطع میله ای فولادی تولید و تهیه  می شوند دارای استحکام بسیار زیادی  هستند و به دلیل مشبک بودن مقطع مورد استفاده امکان دید در داخل محل را نیز فرآهم می کنند که این توانایی را  برای فروشگاه هایی که ماسل هستند تا در زمان و هنگام بسته بودن امکان مشاهده ویترین وجود داشته باشد مفید و مناسب.

مزایا و معایب تیغه کرکره رول گیتر​

از نقص های  این نوع سیستم برای درب های کرکره برقی وزن بسیار زیاد درب و اجبار و همچنین حتم به استفاده از موتورهای قوی است.

ولی ایمنی بسیار زیاد و عبور نور و توانایی دید از مزایای این نوع تیغه های می باشد.

تیغه های شفاف پلی کربنات​

تیغه های شفاف پلی کربنات​

این مدل از تیغه های کرکره برقی که از جنس پلی کربنات تهیه و ایجاد می شوند از کیفیت و همچنین ظاهر بسیار زیبایی برخوردارند. تیغه های کرکره اتوماتیک پلی کربنات دارای استحام بسیار زیادی به ضربه، فشار، برش و حرارت هستند. می توان بیان کرد که بعضی از تولیدات این مدل از  تیغه ها مورد تایید و همچنین توجه  پلیس پیشگیری  تیز هستند  که در برابر شلکیک گلوله نیز مقاوم هستند و دارای استحکام بسیار زیادی نیز هستند و به همین علت به عنوان تیغه ضد گلوله هم  نیز معرفی و همچنین شناخته  می شوند.

از این مدل از  تیغه ها برای طلا فروشی ها، بانک ها و فروشگاه هایی که هم توانایی  دید داخل مورد نیاز است و هم امنیت بسیار مهم و حیاتی است مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع از  تیغه ها به وسیله واسط های آلومینیومی و یا لوله های فولادی به هم وصل می شوند و در رنگ های سفید شفاف، برنزی، شیری و طوسی تهیه و  تولید می شوند.

تیغه کرکره برقی ضد سرقت

تیغه کرکره برقی ضد سرقت 

این مدل از  تیغه ها نوع تقویت یافته تیغه های معمولی با عرض حدود  60 میلی متر است تا در مقابل ضربه، فشار و حتی برش نیز مقاومت داشته باشند. قبل از اجرای این فناوری در ایران از حفاظ های فولادی یا آکاردئونی استفاده می شد  و به کار می رود که باز و بست سختی داشتند و با گذر زمان  سفت می شدند، اما با استفاده کاربرد  از تیغه های ضد سرقت می توانید هم از امنیت مکان خود بیشتر مطمئن شوید  و امنیت آن را افزایش دهید و هم به راحتی از آن استفاده کنید. خصوصیت هایی که این تیغه ها را به تیغه های ضد سرقت تبدیل کرده است، پایه ها و محور آهنی با روکش از جنس  آلومینیوم برای ضد زنگ کردن آن، کانال های اضافه و تقویت شده با سیم مفتول های فولادی کشیده شده (می توان گفت اغلب  دارای دو یا سه پل هستند) برای فرآیند خم نشدن تیغه ها، استفاده از قرقره های ویژه و مخصوص که از بریده شدن تیغه ها جلوگیری و ممانعت می کنند، همچنین افزوده  شدن قفل در قسمت پایین کرکره های برقی به صورتی که با قفل شدن، جریان برق قطع شده و با ریموت قابل باز شدن نباشد و… است.