دستگاه تست التراسونیک

می توان گفت که تست التراسونیک یکی از روش های رایج و کاربردی برای  تست غیر مخرب می باشد و به دلیل کاربرد بسیار زیاد همچنین  جایگاه ویژه ایی در میان دیگر تست های غیر مخرب دارد .

تست التراسونیک بر اساس  امواج فراصوت است این امواج که به وسیله مبدل ایجاد  می شوند از گسترده شنوایی ما که بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز است خارج است ، این امواج که توسط مبدل ایجاد می شوند به داخل قطعه فرستاده می شوند و بعد از آن  منعکس می شوند و به این صورت می توان عیب و نقص های  سطحی و زیر سطحی درون قطعه را مشاهده کرد. ما در ادامه به معرفی کامل تری از تست التراسونیک و همچنین کاربرد های آن می پردازیم تا شما شناخت بهتر و کامل تری از این تست داشته باشید.

کاربرد تست التراسونیک

 می توان بیان کرد که تست التراسونیک شیوه ای غیرمخرب است که در آن امواج فراصوت به طرف قطعه فرستاده شده و به این صورت نقص های مختلف سطحی و زیرسطحی ماده نیز معلوم و نمایان   می شود . مکانیزم عملکرد آن به این ترتیب است که سرعت صوت در مواد گوناگون  متفاوت است و فرق دارد پس  به عوض شدن سرعت صوت در قطعه نقص داخل  آن را خواهیم فهمید و می توانیم آن را نیز برطرف کنیم.

در حال حاضر می توان گفت  تست التراسونیک  به علت  قدرت نفوذ بسیار زیاد  امواج فراصوتی، حساسیت زیاد تجهیزات مربوط به آن، هزینه های تقریبا پایین و سرعت عمل خوب و مطلوب در کنترل کیفیت محصولات فرآیند های تولید مانند قبیل کشش، نورد، فورجینگ یا آهنگری و اکستروژن دارای محبوبیت بسیار زیاد نیز است از  دیگر از کارایی های  تست التراسونیک در تشخیص نقص های جوش در پروسه بررسی جوش است که نسبت به دیگر  کاربردهای تست رایج تر و کاربردی تر است.

کاربرد تست التراسونیک ​

نحوه کار تست التراسونیک

در تست التراسونیک امواج با فرکانس ۵ تا ۲۵ مگاهرتز به وسیله مبدل ایجاد  می شوند و به درون قطعه مورد نظر که قرار است تست شود  هدایت می شوند و زمانی که این امواج در مسیر حرکت خود به نقص های  احتمال موجود در قطعه مانند تخلخل ، ترک و ناخالصی‌های حبس شده برخورد می کنند ، منعکس می شوند و بازتاب امواج فراصوت که از ماده مورد تست ایجاد می شوند بعد از تبدیل ، به صورت سیگنال در صفحه نمایشگر نمایان  می شود که بازرس جوش با تحلیل  و بررسی این سیگنال ها می تواند به مکان ، عمق و سایز نقص احتمالی در جوش پی ببرد. و آن را بیابد.

نحوه کار تست التراسونیک ​
مزایای تست التراسونیک​

مزایای تست التراسونیک

) تشخیص  و شناسایی نقص های  سطحی و زیر سطحی

۲) ضخامت سنجی برای  بررسی مقدار خوردگی، سایش و …

۳) اندازه گیری خواص و ویژگی های  مواد مانند سرعت صوت در ماده، مدول الاستیک و…

۴) نقص هایی با اندازه حداقل اندازه ۰/۱ میلیمتر قابل ارزیابی است.

۵) تشخیص ترک های خستگی در قطعات که بر اثر  بار دینامیکی ایجاد شده اند

روش های تست پیشرفته التراسونیک​

روش های تست پیشرفته التراسونیک

) تشخیص  و شناسایی نقص های  سطحی و زیر سطحی

۲) ضخامت سنجی برای  بررسی مقدار خوردگی، سایش و …

۳) اندازه گیری خواص و ویژگی های  مواد مانند سرعت صوت در ماده، مدول الاستیک و…

۴) نقص هایی با اندازه حداقل اندازه ۰/۱ میلیمتر قابل ارزیابی است.

۵) تشخیص ترک های خستگی در قطعات که بر اثر  بار دینامیکی ایجاد شده اند

روش تست پیشرفته التراسونیک فیزاَری Phased Array  

تست التراسونیک Phased Array شیوه ای تازه و بهتر  تست التراسونیک سنتی است و دلیل  پیدایش آن اقتصادی‌تر بودن بررسی قطعات با کم کردن  زمان بررسی توسط فیزاَری است . شیوه رایج  التراسونیک نیازمند حرکت چند باره فرستنده بر روی  سطح قطعه مورد بررسی است که همین موضوع باعث زمان بر شدن روبش و کم شدن  سرعت تست است .

در سیستم التراسونیک عادی هر پراب با یک زاویه مخصوص می باشد که همین موضوع باعث می شود زمان تست در مقایسه با فیزاَری Phased Array که که فقط دارای  یک پراب است بیشتر باشد و راندمان کلی نیز کم می شود

در شیوه فیزاَری Phased Array فقط با یک مرتبه  اسکن سطح قطعه کار میتوان مانند  نتایجی رسید که در روش التراسونیک معمولی نیازمند حرکت چندباره پر اب بر روی سطح قطعه کار است.

از مهمترین معایب التراسونیک عادی این نکته  است که توان تشخیص و شناسایی ترک های هم راستای امواج صوت را ندارد و این مشکل مهم در حال حاضر به میزان زیادی  به وسیله شیوه تست پیشرفته التراسونیک فیزاَری Phased Array برطرف شده است.

سرعت تست در شیوه فیزاَری به صورت قابل توجه ایی در مقایسه با روش تست التراسونیک عادی بیشتر است برای مثال برای بررسی هر متر اتصال جوش با روش التراسونیک عادی نیاز به ۲۰ دقیقه زمان است در حالیکه با روش فیزاَری بررسی هر متر اتصال جوش کمتر از ۳۰ ثانیه زمان لازم دارد. در حال حاضر تست التراسونیک Phased Array به طور گسترده در بررسی مخازن تحت فشار و خطوط لوله انتقال نفت و سیالات مورد استفاده قرار می گیرد.

روش تست فرستنده‌های صوتی الکترومغناطیس EMAT

روش تست فرستنده‌های صوتی الکترومغناطیس EMAT

روش فرستنده‌های صوتی الکترومغناطیس EMAT که مخفف کلمه انگلیسی Electromagnetic Acoustic Transducers است، می توان گفت یک شیوه تست غیر مخرب است که براساس امواج الکترومغناطیس کار می کند . از ویژگی و مزایای عمده EMAT  نیاز  نداشتن به تماس با سطح است که خود داین امر را می توان به عنوان یک مزیت بسیار بزرگ محسوب می کرد چرا که بررسی سطوح خشن ، داغ و فوق سرد با روش التراسونیک سنتی تقریبا غیر ممکن است. و همچنین این امر مشکل نیز است.

تست EMAT در حال حاضر جایگاه خود را به عنوان یک شیوه تست غیر مخرب در بررسی خطوط لوله های تحت فشار ، بویلر ها و خطوط راه آهن پیدا کرده است.

شیوه و اصول  کار EMAT بر اساس ایجاد امواج التراسونیک در درون مواد رسانا یا مغناطیس است که اصولاً دستگاه EMAT از سیم پیچ و آهنربا ایجاد شده است.

سخن پایانی 

می توان در رابطه با تست التراسونیک بیان کرد که این تست التراسونیک یکی از مهم ترین روش های بازرسی غیر مخرب جوش می باشد.

این روش بازرسی جوش از روش های مهم کنترل کیفیت انواع جوش ها در تمامی صنایع می باشد.همچنین می توان گفت این تست کاربرد های بسیار زیادی نیز دارد و همچنین به شیوه های گوناگون و مختلفی انجام می‌شود که هر کدام از این شیوه ها کاربرد های مختلفی دارد و می تواند نقص های مهمی را نیز شناسایی کند پس می توان نتیجه گرفت  تست التراسونیک یک تست مهم است که باید به آن توجه بسیار زیادی شود پس باید به این نکته توجه کرد و آن را جدی گرفت‌.