دستگاه تست کشش

در صنایع مختلف برای تشخیص و تعیین برخی چیزها نیاز به انجام تست ها و آزمایش های گوناگون داریم. طبیعتا برا یاینکه بتوانیم این آزمایش ها را انجام دهیم متقابلا نیاز به دستگاه هایی داریم که این کار را برایمان انجام دهند. تست های مکانیکی که انجام می شوند در تعیین کیفیت مواد در علم مهندسی بسیار حائز اهمیت هستند. یکی از این تست ها آزمایش و تست کشش نامیده می شود و این آزمایش را با دستگاه تست کشش انجام می دهیم. در ادامه قصد داریم به معرفی این دستگاه، کاربرد آن، انواع آن و … بپردازیم پس در صورت تمایل دنبال کننده ما باشید.

تست کشش چیست؟

اساسی ترین و مهم ترین آزمون مکانیکی تست کشش است. یکی دیگر از نام های این تست، تست تنش نیز می باشد. این تست را بر روی یک ماده انجام می دهیم. در انجام این تست یک ماده توسط فک های دستگاه کشش کشیده می شود و در نتیجه این کشیدن می توان واکنش آن را در مقابل نیروهای اعمال شده تعیین کرد. همچنین هنگامی که یک ماده کشیده می شود می توان به میزان استحکام کششی و ازدیاد طول آن ماده نیز دریافت کرد.

تست کشش میلگرد

دستگاه تست کشش چیست؟

همانطور که در بالا تست کشش را توضیح دهیم و می دانید که این تست در دسته آزمون های مخرب قرار می گیرد. طبیعتا این تست با دستگاهی انجام می شود و نام این دستگاه، دستگاه تست کشش است. این دستگاه دارای دو فک قدرتمند و محکم می باشد که وظیفه آن ها کشیدن ماده است. این دستگاه نمونه استاندارد را تحت کشش خود قرار می دهد. در زبان دیگر می توان گفت این دستگاه به کمک دو فک خود و زمانی که این دو فک از هم دور می شوند و به دنبال آن تغییراتی در ماده به وجود می آید. این رفتار ماده توسط یک رایانه مشاده و آنالیز می شود و در نهایت بر روی صفحه مانیتور کامپیوتر نمایش داده می شود.

دستگاه تست کشش
انواع دستگاه تست کشش

معرفی انواع دستگاه تست کشش

همانطور که می دانید این دستگاه انواع مختلفی دارد و مدل های گوناگون را  می توان در بازارهای صنعتی پیدا نمود. برخی از این دستگاه ها تک محوری هستند و فقط برایی تست کشش انجام می شوند. در مقابل برخی نیز آزمایش های دیگری مانند تست های فشار و تست های خمش سه نقطه ای را نیز قادر به انجام هستند.

همچنین این دستگاه ها در ابعاد و وزن های مختلف تولید می شوند. شما می توانید سایزهای کوچک آن را که به صورت رومیزی می باشد در وزن های 500 نیوتن تا 20 کیلو نیوتن پیدا کرد. همچنین دستگاه های بسیار بزرگی نیز وجود دارند که می توانند تا یک مگانیوتن نیز نیرو اعمال کنند.

همچنین خوب است بدانید که دستگاه تست کشش نیز به دو نوع نرم و سخت تقسیم بندی می شود. دستگاه تست کشش سخت (مکانیکی) ماشینی صلب با ثابت فنر بزرگ است. این دستگاه ها برای اینکه بتوانند نیرو اعمال کنند از قطعاتی مانند پیچ و مهره، چرخ دنده و فنر استفاده می کنند. در مقابل دستگاه های نرم یا همان هیدرولیکی را داریم که به منظور اعمال نیرو از انتقال مایعات استفاده می کنند.

دستگاه تست کشش اینجا به سه مدل تقسیم می شود که در دسته مدرن ترها هستند. این دستگاه ها هیدرولیکی، الکترومغناطیسی و یونیورسال می باشند.

دستگاه هیدرولیکی
نحوه کارکرد دستگاه آزمایش کشش هیدرولیکی​

دستگاه هیدرولیکی

در وحله اول خوب است بدانید که قدمت و تاریخچه این مدل از دو مدل دیگر بیشتر است. دستگاه های هیدرولیکی همانطور که از نام هایشان پیدا است برای وارد کردن نیرو و کشش از انتقال و فشار مایعات استفاده می کنند. برای استفاده از این دستگه ابتدا دستگاه با جریان الکتریسیته راه اندازی می شود، سپس الکتروموتور روشن می شود و در نهایت با استفاده از پمپ روغن دستگاه به جکی که در قسمت بالایی ماشین می باشد، فشار وارد می کنیم. این فشار باعث می شود تا فک بالایی به بالا هدایت شود.

این دستگاه دارای دو اهرم دورانی می باشد. وظیفه یکی از آن ها وارد کردن فشار روغن به جک و وظیفه دیگری تخلیه فشار می باشد. برای اندازه گیری مقدار تنش در دستگاه تست کشش از سیستمی به نام ساعت اندیکاتور استفاده می شود.

نحوه کارکرد دستگاه آزمایش کشش هیدرولیکی

برای اندازه گیری نیرو در این دستگاه یک صفحه مدرج دایره ای را به کار می گیریم. عقربه های این نیروسنج به پیستون های دستگاه مربوط می شوند. در این قسمت حرکتی که در جک توسط فشار روغنی اتفاق افتاد باعث می شود تا پیستون حرکت کند و در نتیجه باعث به حرکت افتادن عقربه ها نیز بشود. حالا که نیرو را اندازه گیری کردیم و طول قطعه تغییر داده شد، می توانیم نمودار نیرو-تغییر طول را رسم کنیم.

یکی از بزرگترین معایب این دستگاه احتمال جود خطا و اشتباه در محاسبه نتایج می باشد. این دستگاه ها تقریبا خیلی وقت است که به کار گرفته نمی شوند اما هنوز هم در چندین آزمایشگاه و بازار از این نمونه هیدرولیکی دیده می شود.

دستگاه تست کشش الکترومغناطیسی​

دستگاه تست کشش الکترومغناطیسی

نام دیگر این دستگاه بال اسکرو می باشد. این دستگاه های تست با توجه به هیدرولیکی دقت بالاتری در محاسبه دارند. علت این دقت این است که تمامی این محاسبات و تست ها توسط سیستم رایانه ای خوانده می شود. با توجه به نتایجی که از این دستگاه ها به چشم می خورد می توان اطلاعات دقیق تری از قطعات به دست آورد.

پس از این که تست ها انجام شد، اطلاعات به دست آمده توسط کابل های الکتریکی به کامپیوتر انتقال پیدا می کنند. سپس این اطلاعات منتقل شده در کامپیوتر توسط کارت گرافیکی و نرم افزارهای مخصوص خوانده می شود. در نتیجه اطلاعات به دست آمده از قطعه به کاربران منتقل می شود.

دستگاه تست کشش یونیورسال 

آخرین مدل دستگاه یونیورسال است که به طور مخفف آن را UTM می خوانیم. این مدل دستگاه پر استفاده ترین میان کاربران می باشد. از این دستگاه می توان برای انجام تست های فشار، کشش، خمش سه نقطه ای و خستگی را بر روی انواع فولاد، پلاستیک و … استفاده کرد.

دستگاه تست کشش یونیورسال​

مزیت های دستگاه کشش یونیورسال نسبت به باقی دستگاه ها

 • قابلیت برقراری ارتباط میان دستگاه و نرم افزار توسط Wi-Fi
 • انجام انواع تست ها به صورت اتوماتیک و با کمترین دخالت دست انسانی
 • دقت بسیار بالا در اندازه گیری جابجایی
 • گزارش دادن به طور منظم و با زمان بندی مورد نظر
 • دقت بالا در سنجش نیرو
 • استفاده کردن از فک های مختلف برای آزمایش قطعات مربعی و گرد
 • استفاده از لودسل

لودسل خود نیز به انواع مختلفی تقسیم می شود که به شرح زیر است:

 • لودسال فشاری: از این لودسل برای باسکول های جاده ای استفاده می شود و شکلی قوطی مانند دارد.
 • لود سل کششی: این لودسل بر پایه تغییرات طول می باشد و شکلی شبیه به حرف انگلیسی S دارد. از این نوع لودسل در سیستم های توزین آویز استفاده می شود.
 • لود سل خمشی: از این مدل در دستگاه های تست کشش و باسکول کفه ای استفاده می شود.
 • لودسل تک پایه: در نهایت این مدل برای کفه های کوچک مانند ترازوها به کار گرفته می شود.
برخی مدل های دستگاه تست کشش یونیورسال

برخی مدل های دستگاه تست کشش یونیورسال

 • مدل ST-Series
 • دستگاه مدل STA Series
 • مدل STB Series
 • دستگاه تست کشش مدل STC
 • دستگاه یونیورسال STD

سخن پایانی 

در نهایت شما با آزمون تست کشش، دستگاه تست کشش، انواع دستگاه های این تست، مدل های هیدرولیکی، الکترومغناطیسی و یونیورسال که بهترین آن بود آشنا شدید.