ریخته گری مدرن

امروز آمده ایم تا درباره ریخته گری مدرن با یک دیگر صحبت کنیم اما قبل از آن بهتر است به تعریف ساده ای از ریخته گری بپردازیم و بررسی کنیم که ریخته گری چند سال است که وارد صنعت شده است.  لازم به ذکر است که ریخته گری در واقع یک هنر است که با فن و دانش همراه است و متناسب با تجربه ی ریخته گر اجسام زیادی تولید می شود. باید خدمتتان عرض کنیم ۸۰ درصد از وسایل موجود به طور مستقیم و یا حتی غیر مستقیم از طریق ریخته گری آماده می شوند. در صنعت ریخته گری معمولا از آلیاژ های مختلفی مانند پروفیل آلومینیوم استفاده می شود. صنعت ریخته گری به ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و به دوره های مختلفی دسته بندی می شود.

  • دوره برنز یا همان مس و مفرغ که مربوط به ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است.
  • دوره آهنی که متعلق به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است.
  • دوره صنعتی که به دوره ی ۳۰۰ و ۴۰۰ بار از میلاد است و تا قرن ۱۴ ادامه داشته است
  • دوره رنسانس که متعلق به دوره ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ است.
  • دوره انقلاب صنعتی

ریخته گری چگونه انجام می شود؟

فرایند ریخته گری مدرن شامل شکل دادن به فلز است. ریخته گر ابتدا فلز مورد نظر را ذوب می کند و بعد از آن،  آن را منجمد می کند. مهم ترین فلز هایی که در این صنعت استفاده می شود آهن،  چدن، فولاد، چدن، برنز و برنج است.  برای این کار ابتدا باید یک نقشه طراحی کنید و بعد از آن هم باید یک فلز مناسب با کار خود انتخاب کنید و آن را ذوب کنید.  با توجه به نقشه ای که از قبل طراحی کرده اید باید قالب های سیمانی تهیه کنید. در این میان حواستان به تو رفتگی ها و برجستگی های کار باشد و ماده را داخل قالب بریزید . تقریبا می توان گفت که تا به این جا بیش تر کار انجام شده است.  این ریخته گری ها نیز از نظر قالب به دو دسته تقسیم می شوند. ریخته ها در قالب های یک بار مصرف و قالب های دائمی دسته بندی می شوند.

ریخته گری چگونه انجام می شود

ریخته گری مدرن با قالب های متفاوت

در این بخش قرار است که درباره قالب های متفاوت ریخته گری با یک دیگر صحبت کنیم پس ادامه ی این مقاله را از دست ندهید. یکی از قالب های ریخته گری مدرن ماسه ای هستند. شایان ذکر است که برای یک تن ریخته گری به ۴ و یا ۵ تن ماسه نیاز است‌‌ البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که نسبت ماسه به فلز به نوع و اندازه قطعه ها بستگی دارد‌‌. این ماسه ها نیز به دو نوع ماسه طبیعی و ماسه ترکیبی تقسیم می شود. قالب سرامیکی  یک قالب دقیق و ظریف است که کیفیت بالایی دارد و می تواند قطعه های پیچیده ای دارد. یک نوع دیگر قالب ، قالب گچی است که قطعا نیازی به توضیح ندارد و می دانید که جنس قالب از چیست. قالب ثقلی نیز از دیگر قالب های مخصوص کار ریخته گری است و می توان گفت که این قالب یک کار کاملا ویژه به شما تحویل می دهد. برای تهیه ی یک قطعه با این قالب به دو یا چند تکه فلز به کار می رود. ما در این مقاله تا جایی که زمان داشتیم درباره ریخته گری مدرن با یک دیگر صحبت کردیم اما همان گونه که می دانید این هنر و حرفه پیچیدگی های زیادی دارد و مطالعه ی این مقاله ها در واقع نقطه ی آغاز کار است و شما باید به طور تخصصی به دنبال این کار بروید.

ریخته گری با قالب های متفاوت