سختی سنج یونیورسال رومیزی

می توان گفت سختی فلزات به میزان مقاومت آن ها و  به تغییر شکل پلاستیک توسط نفوذ یک جسم فرو رونده بیان  شده است. سختی یک ماده  از ویژگی هایی است كه به خوبی بیان  نشده است، و متناسب با تجربه كسی كه با آن سروكار دارد تعریف زیادی به خود می گیرد. در مراجع متالوگرافی، سختی  فلزات به میزان مقاومت آن ها به تغییر شکل پلاستیک توسط نفوذ یک جسم فرو رونده بیان شده است.

 می توان گفت تقریبا سختی ناشی از مقاومت در مقابل  تغییر شكل بوده و این خاصیت در فلزات معیاری از مقاومت آنها در مقابل تغییر شکل مومسان یا دائم است. برای كسی كه با علم مکانیک و آزمایش مواد درگیر است به احتمال خیلی زیاد سختی به معنای مقاومت در برابر فرورفتگی است. برای یک مهندس طراح سختی غالباً یک کمیت مشخص و از نظر اندازه گیری ساده می باشد و اطلاعاتی از استحکام و عملیات حرارتی فلز به دست می دهد.

سختی یک خصوصیت کلی، ماده نیست اما در رابطه با ویژگی پلاستیکی و الاستیکی قطعه مطرح می شود. برای مثال برای یک قطعه معلوم میزان سختی در دو نقطه گوناگون آن ممكن است تفاوت داشته باشد. در حالی که  ویژگی مثل مدول الاستیسیته برای یک قطعه معلوم می باشد.

سختی سنج چیست؟

می توان گفت که استفاده  و همچنین بکارگیری یک  سختی سنج  به شما این امکان را می دهد تا خواص و ویژگی های  یک ماده مانند استحکام ، شکل پذیری و مقاومت در برابر سایش را ارزیابی کنید و همچنین آن ها را بررسی کنید پش می توان گفت سختی سنج  به شما کمک می کند تا معلوم  کنید که آیا مصالح مواد یا مصالح برای مقاصد مورد نیاز شما مناسب است یا خیر.

تعریف آزمایش سختی “آزمایشی برای مشخص‌شدن مقاومت و توانایی  یک ماده در مقابل تغییر شکل همیشگی و همچنین دائمی با نفوذ مواد سخت تر دیگر است. با این حال ، سختی از  ویژگی  های ل اساسی و مهم  یک ماده نیست. پس، زمان نتیجه گیری از آزمون سختی ، همیشه باید مقدار کمی را در رابطه با موارد زیر ارزیابی کنید:

  • بار داده شده بر روی تورفتگی مشخصات
  • زمان بارگذاری خاص و مدت
  • زمان بارگذاری خاص 
  • یک هندسه تورفتگی خاص

 

سختی سنج چیست؟

توضیحات درباره سختی سنج یونیورسال رومیزی

در رابطه با سختی سنجی یونیورسال مطالب گوناگونی وجود دارد که می توانیم درباره آن ها توضیح دهیم که هر کدام از این مطالب می تواند اطلاعات گوناگون و کارآمدی را به شما بدهد و باعث شناخت بهتر و بیشتر شما از این دستگاه شود در ادامه مطالبی را درباره این سختی سنج بیان می کنیم

می توان گفت که دقت دستگاه HRC  0.1 در مقیاس راکول سیاست و همچنین می توان بیان کرد که  نمایش دیجیتال سختی اندازه گیری شده همراه با قطر و عمق اثر

در این سختی سنج انجام کلیه مراحل سختی سنجی به صورت خودکار است.

کالیبراسیون کارخانه بعلاوه کالیبراسیون کاربر جهت تایید غیر مستقیم 

کارکرد  اتوماتیک انجام کل  مراحل تست تنها فقط با فشار یک دکمه

اندازه گیری دقیق و همچنین جابجایی ایندنتور با دقت 0.1 میکرون

 نمایش دیجیتال سختی اندازه گیری شده همراه با قطر اثر

قابلیت تبدیل سختی اندازه گیری شده به دیگر مقیاس های سختی دارد.

سختی سنج یونیورسال  رومیزی به علت  دقت بسیار   زیاد تولید، کالیبراسیون دقیق ، عملکرد خودکار و دقت بالا در فرایند  اندازه گیری نیرو، سختی و جابجایی به عنوان اولین انتخاب  و همچنین بهترین انتخاب صنایع گوناگون  و مراکز پژوهشی و دانشگاهی در زمینه سختی سنجی قرار دارد. همچنین می تواند درباره این سختی سنج گفت که سختی سنج رومیزی یونیورسال برای اندازه گیری سختی کلیه مواد فولادی معمولی و کار سخت شده و فلزات غیرآهنی با دقت بسیار زیاد به کار مس رود و استفاده می شود.

این دستگاه قابلیت سختی سنجی با مقیاس های راکول، برینل و ویکرز را دارد.

مناسب برای سختی سنجی فلزات آهنی، غیر آهنی و آلیاژهای سخت

-مقیاس تست: برینل، راکول، ویکرز

-قابلیت اعمال انواع نیروها و نصب انواع ایندنتورها

– میزان نیروی راکول : نیوتن 588,980,1471

– میزان نیروی برینل : نیوتن 306,613,1839

 

عکس دستگاه سختی سنج یونیورسال رومیزی
سختی سنج یونیورسال

دامنه کاربردسختی سنج یونیورسال رومیزی 

15 روش راکول سوپرفیشیال 8 روش ویکرز تمامی روشهای برینل از نیروی 1Kg تا 187.5Kg ساچمه 1mm تا 10mmدقت دستگاه سختی سنج یونیورسال در مقیاس راکول سی 0.1HRC است  و توانایی  تبدیل سختی اندازه گیری شده به سایر مقیاس های   سختی در صفحه نمایش وجود دارد. برخی روش های برینل حاوی شیوه های  شبیه سازی هستند که بدون نیاز به سیستم اپتیک و اندازه گیری قطر اثر می توان سختی را اندازه گیری کرد این موضوع زمان سختی سنجی برینل را بسیار کاهش  می دهد. از خصوصیت های دستگاه سختی سنج یونیورسال می توان  موارد زیر را نام برد و به آن ها نیز اشاره کرد امکان کالیبراسیون کاربر، اندازه گیری دقیق جابجایی ایندنتور با دقت 0.1 میکرون، حاوی حافظه با 1500 رکورد می باشد.دارای رابط USB برای انتقال داده به فلش کارت می باشد، دقت زیاد در فرایند اندازه گیری نیرو، جابجایی و سختی اندازه گیری شده، نمایش دیجیتال سختی اندازه گیری شده همراه با قطر و عمق اثر

عوامل موثر بر آزمایش سختی 

عوامل و موارد مختلفی در نتایج آزمون سختی تأثیر می گذارند همچنین اثر گذار نیز است به عنوان یک قاعده کلی ، هرچه بار کمتری در آزمون سختی استفاده کنید و به کار ببرید  ، عوامل و موارد  بیشتری باید کنترل شوند تا از نتیجه گیری دقیق و کامل آزمون سختی اطمینان حاصل شود.

در اینجا چند مورد از مهمترین و اصلی ترین  عواملی  که برای اطمینان از نتیجه گیری دقیق از آزمون سختی باید در نظر بگیرید.

عوامل خارجی مانند نور ، خاک ، ارتعاشات ، دما و رطوبت باید کنترل شوند تستر و مرحله باید روی یک میز افقی محکم محکم شوند و نمونه باید محکم شده یا در یک نگهدارنده یا سندان نگه داشته شود.تورفتگی باید عمود بر سطح آزمایش شده باشد هنگام استفاده از Vickers ، Knoop یا Brinell ، تنظیمات روشنایی باید در طول آزمایش ثابت باشد هر بار که لنز تورفتگی یا لنز شیئی را تغییر می دهید ، تستر باید مجدداً کالیبره/تأیید شود.

عوامل موثر بر آزمایش سختی