لوله و پروفیل آلومینیوم

در صنایع مختلف برای ساخت و تولید لوازم و ابزارها از مواد اولیه و فلزهای مختلفی استفاده می شود. یکی از صنایعی که در اطراف خود بسیار می بینیم، صنعت ساختمان سازی می باشد. در این صنعت مواد اولیه متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از اساسی ترین و پر کاربردی ترین فلزها در صنعت ساختمان، لوله و پروفیل آلومینیوم می باشد. پروفیل آلومینیوم انواع مختلفی دارد و در ابعاد و سایزهای مختلفی تولید می شود. در ادامه اگر می خواهید اطلاعاتی در رابطه با این فلز پر مصرف کسب کنید، با ما همراه باشید.

لوله و پروفیل آلومینیوم چیست؟

آلومینیوم یک فلز نقره ای رنگ است که جنسی فلزی، نرم، سبک و همچنین قابلیت شکل پذیری بسیاری دارد. دو مورد از ویژگی هایی که می توان در این فلز آلومینیوم اشاره کرد، وزن سبک و عدم زنگ زدگی است. برای اینکه بتوانیم پروفیل آلومینیوم تولید کنیم، ابتدا ماده اولیه مان را که به نام بیلت آلومینیوم است، تحت فشار بسیار بالا و همچنین میزان حرارت مناسب قرار می دهیم. در این مرحله باید آن را از میان قالب های مخصوص خود حرکت دهیم. سپس ماده اولیه ای که تحت فشار قرار دادیم تغییر شکل می دهد و به شکل های مورد نظری که می خواهیم تبدیل  می شود. بخاطر اینکه این فرایند را با حرارت و فشار بالا بر روی فلز انجام دادیم، تغییر شکل یافت و در نهایت لوله و پروفیل آلومینیوم تولید می شود.

لوله و پروفیل آلومینیوم چیست؟

کاربردهای پروفیل آلومینیوم

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، از لوله و پروفیل آلومینیوم در بسیاری از صنعت های متنوع استفاده می شود. یکی از عمده ترین صنعتی که از این آلومینیوم استفاده می کند، صنعت ساختمان سازی می باشد. شایان ذکر است بدانید که صنعت ساختمان سازی یک بازار بسیار مهم برای پروفیل آلومینیوم محسوب می شود.

مهم ترین ویژگی ها و مشخصاتی که از این لوله و پروفیل در ساختمان سازی استفاده می شود شامل: شکل پذیری بالا، وزن سبک، عدم زنگ زدگی، عمر مفید طولانی، عدم نیاز به رنگ کردن و هزینه بسیار کم برای نگهداری است. همچنین جالب است بدانید که کشور آمریکا به عنوان بزرگترین کشور مصرف کننده پروفیل آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی می باشد. در ادامه به برخی دیگر از کاربردهای این فلز می پردازیم:

  • استفاده در تولید لوازم با استقامت و کیفیت بالا
  • ساخت و تولید ماشین آلات و تجهیزات متنوع
  • در صنعت های پزشکی و داروسازی
  • استفاده کردن در صنعت برق
  • ساخت و تولید قوطی های کنسرو و بسته بندی غذاهای نیمه آماده
کاربرد های پروفیل آلومینیوم
کارخانه هایی که به تولید لوله و پروفیل آلومینیوم مشغول اند

کارخانه هایی که به تولید لوله و پروفیل آلومینیوم مشغول اند

بزرگترین کارخانه های موجود در ایران که این فلز را تولید می کنند، ساوه و نیکان هستند. البته بسیاری از کارخانه و کارگاه های دیگر نیز در سطح کشور موجود هستند که این فلز را تولید می کنند. زیرا طبیعتا فقط تولید این فلز منحصر و محدود به چند کارخانه نمی شود بلکه بسیاری برندهای مطرح نیز وجود دارند که می توانید به راحتی فلز خود را از آن ها تهیه کنید.

قیمت فلز پروفیل آلومینیوم
استاندارد پروفیل های آلومینیوم

قیمت فلز پروفیل آلومینیوم

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، قیمت گذاری بر روی این فلز بر اساس وزن و ابعاد آن متفاوت می باشد. ضخامت هایی که در بازار برای این فلز تولید می شود و رایج ترین آن نیز است؛ 1 و 1.8 همچنین 2 و 3 نیز موجود است. نکته قابل توجه این است که طول لوله و پروفیل آلومینیوم فقط تا 6000 تولید می شود اما وزن آن را می توانید بر اساس نیاز خود تغییر دهید.

همچنین چندین فاکتور که تاثیر مستقیم بر روی قیمت این کار دارند شامل: روش تولید، آلیاژهای سازنده و هزینه های اجرای سازه است.

استانداردهای پروفیل های آلومینیوم

برای تولید درب و پنجره از فلزهای مختلفی استفاده می شود. پنجره های آلومینیومی از دو مدل پروفیل کرونت و ST تولید می شوند. جالب است بدانید که در حال حاضر پنجره هایی که با پروفیل ST تولید می شوند از نظر کیفیت مطلوب تر هستند و همچنین از مزایای بیشتری نسبت به کرونت برخوردارند. یکی از بزرگترین معایبی که پنجره های آلومینیومی دارد، عایق حرارت ضعیف آن بود که با تولید درب و پنجره های ترمال بریک این مشکل رفع شد.

در نهایت ترمال بریک جایگزین آن شد و از عایق حرارتی بالایی نیز برخوردار است. شایان ذکر است بدانید این مدل پنجره ها حرارت را تا 220 درجه سانتی گراد و برودت را تا 50 درجه تحمل می کنند. همچنین این مدل درب و پنجره ترمال بریک بسیار ظاهر زیبایی دارد.

سخن پایانی

در نهایت شما با کسب این اطلاعات در رابطه با لوله و پروفیل آلومینیوم و همچنین صنعت هایی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد، می توانید مدل مدنظر خود را بر اساس نیاز سفارش دهید.