کوره هموژن

با استفاده از کوره هموژن می توان بیلت را به طول 6 متر هموژن سازی کرد. همچنین کار اصلی این کوره ها به گردش درآوردن هوای داغ تا حدود 600 درجه به وسیله فن (پروفیل ها، بیلت ها و غیره) می باشد. از آنجایی که این فن ها به طور متداول در دمای بالا و گرم کار می کنند، باید به طور ویژه و خاصی طراحی شوند. از این رو فن های سیرکولاتور در استفاده از این کوره ها نقش مهمی را ایفا می کند. در ادامه با صنایع آلومینیوم پیشرو همراه باشید تا بیشتر با کاربرد و انواع کوره های هموژن آشنا شویم. 

هموژنیزاسیون

این کلمه که نام دیگر آن همگن سازی می باشد، از پیشوند همو به معنای همگن و مشابه در زبان یونانی می باشد. این عمل فرایندی است که به منظور ایجاد یک مخلوط همگن از دو مایع غیرحلال که می تواند جامد یا مایع باشد، انجام می شود. این عمل یکی از مایعات ر تبدیل به ذرات بسیار ریز می کند و در تمامی بخش های دیگر مایه به صورت یکنواخت پخش می شود. همچنین این فرایند توسط دستگاهی به نام هموژنایزر انجام می شود و در صنایع مختلفی همچون صنایع شیمیایی، صنایع غذایی و دارویی مورد استفادع قرار می گیرد. از این اقدامات نیز در کوره هموژن استفاده می شود.

هموژناسیون

انواع هموژنایزرها

هموژنایزرها در انواع مختلف تولید عرضه می شوند به طوری که در ابعاد و اشکال مختلف از کوچک تا بزرگ می توان آنها را در بازار مشاهده کرد. 

انواع هموژنایزر
همگن ساز تحت فشار

1- همگن ساز تحت فشار؛ کوره هموژن

این مدل دستگاه نقش اساسی و عمده ای در صنایع غذایی، لبنی، دارویی، شیمیایی و بیوتکنولوژی ایفا می کند. در این نمونه دستگاه توسط پیستون های رفت و برگشتی، نمونه های مورد نظر پشت یک شیر فشار قوی که در آن به منظور عبور ذرات، یک فاصله قابل تنظیم به وجود آمده است، فرده سازی می شوند. سپس ذراتی که از این قسمت عبور می کنند، به دلیل اختلاف فشاری که میان این دو قسمت شیر وجود دارد، به یک تلاطم دچار می شوند و به دلیل برخورد با سرعت بالا با یکدیگر باعث خرد شدن ذرات می شوند.

هگن ساز مکانیکی
هموژنایزر التراسونیک

همگن ساز مکانیکی 

این مدل دستگاه برای مخلوط و همگن کردن مواد طراحی شده که با پراکنده شدن ذرات جامد در مایع، امولسیون، سوسپانسیون و یا محلول کامل ایجاد می کند. از این رو از این دستگاه مکانیکی برای صنایع بسیاری همانند داروسازی، بهداشتی، غذایی، شیمیایی و نساجی برای ساخت محلول ها، روکش های مواد، ساخت رنگ و فرآورده های خوراکی هستند. این دستگاه مکانیکی از یک مجموعه روتور استاتور و همچنین پره تشکیل شده است. در این بین حرکت چنگگ ها که با سرعت زیاد انجام می شود، باعث فشردن، شکستن و له شدن ذرات می شود. این اقدام باعث می شود تا همگن و مخلوط سازی مواد غلیظ و سوپر ویسکوز تا 50000CPS در مدت زمن بسیار کمی قابل انجام شود.

هموژنایزر التراسونیک

این نمونه دستگاه که اولتراسونیک نام دارد با ایجاد امواجی شدید، فشاری در یک محیط مایع کار می کند. این امواج که با فشار وارد شده اند باعث ایجاد جریان در مایع می شوند و تحت شرایطی مناسب باعث تشکیل سریع میکرو حباب می شود. رشد و یکی شدن این حباب ها تا رسیدن به مقدار و سایز ببیشینه خود و در نهایت ترکیدن آن ها یک حرارت بسیار شدید ایجاد می کند. این انفجار حباب باعث می شود تا موج ضربه ای با انرژی کافی برای در هم شکستن پیوند کوالانسی تولید می نماید و در نتیجه برای مخلوط و همگن سازی و تخریب سلول ها مورد استفاده قرار می گیرد.

هموژنایرز MTOPS

هموژنایزر MTOPS

شرکت MTOPS یکی از تولیدکنندگان معروف، بزرگ و معتبر در بستر تولید همزن های آزمایشگاهی، کوره هموژن، هات پلیت ها و انواع همگن ساز یا هموژنایزر می باشد. این کمپانی در کشور کره جنوبی واقع است و کار و تحقیقات خود را از سال 1986 شروع کرد. این کمپانی در سال های فعالیت خود موفقیت های بسیاری را کسب نمود و توانست با دریافت تاییدیه CE برای تولید دستگاه های Overhead Stirrer در سال 2009 انواع گوناگونی از مدل های دستگاه هموژنایزر را تولید و به کشورهای مختلف در جهان صادر نماید. این موفقیت ها و اقدامات سرلوحه بسیاری از کمپانی های مشغول در این زمینه شد و همچنین MTOPS نمایندگی های معتبر بسیاری در کشورهای مختلف اعم از ایران دارد.

نتیجه گیری

در این مطلب شما عزیزان در رابطه با کوره هموژن، دستگاه همگن ساز و همچنین انواع مدل های هموژنایزر آشنا شدید. همچنین با خواندن این مقاله می توانید کاربرد انواع دستگاه های همگن ساز را نیز بررسی کنید.